Samme bestyrelser efter bankpakker

På trods af finanskrise og statslige hjælpepakker på mange milliarder kroner, kører de børsnoterede banker ledelsesmæssigt langt hen ad vejen videre som om, intet var hændt.

På de seneste generalforsamlinger hos 33 børsnoterede banker er der kun sket udskiftninger i en tredjedel af bestyrelserne, viser en kortlægning lavet af Nyhedsbrev for Bestyrelser.

Blandt de nyindvalgte er det stadig traditionelle lokale profiler som købmænd, folkeskolelærere, gårdejere og herreekviperingshandlere, der dominerer.

Flere eksperter finder det kritisabelt, at staten har sat over 100 milliarder kroner på højkant, uden at stille udvidede krav til ledelsen i bankerne.

- Det havde været naturligt og ønskeligt, om Staten havde anvendt denne lejlighed til at få forbedret sammensætningen af bestyrelserne i bankerne, siger CBS professor Ken Bechmann til nyhedsbrevet.

Han peger på, at det specielt gælder i forhold til at sikre de nødvendig faglige kompetencer inden for eksempelvis risikostyring og i forhold til at sikre en tilstrækkelig uafhængighed af bankdirektørerne.

Bankeksperten Bjarne Jensen undrer sig også over, at staten ikke har stillet krav til bankerne. Han frygter, at bestyrelserne ikke kender deres

besøgelsestid.

- Spørgsmålet er, om ledelserne vil gøre det anderledes fremover end tidligere. Normalt er det jo vanskeligt at erkende sine egne fejl og gøre op med dem, siger han.

/ritzau/

Der er ikke sket ændringer i landets bankbestyrelser trods kritik og store hjælpepakker. Flere eksperter undrer sig over, at staten ikke har stillet krav.

Offentliggjort Sidst opdateret