SAS når til enighed med norsk kabinepersonale
SAS to fagforbund har indgået en ny overenskomst med norsk kabinepersonale og afværger dermed ny strejke.
En strejke, der kunne have lammet dele af SAS' decemberflyvninger, er afværget.
Luftfartsselskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har indgået ny overenskomst med fagforeningerne Norsk Kabinforening og SAS Norge Kabinforening, der begge organiserer norske kabineansatte.
Aftalen gælder frem til 31. marts 2024 og skulle i store træk følge den gældende aftale med enkelte mindre ændringer. Samtidig stiger lønnen på niveau med industriens område.
Dermed kan arbejdet med omstruktureringsplanen SAS Forward fortsætte.
- Det er vigtigt, at vi har fået en aftale med de norske kabineforeninger. Vi vil nu fortsætte arbejdet med SAS Forward-planen og sikre, at vi leverer på den i sin helhed.
- Og ikke mindst sørge for vore rejsende og den vigtige juletrafik, som nu står for døren, siger Svein Henriksen, der er forhandlingsleder for SAS.
SAS Forward har til formål at sikre den fremtidige drift, blandt andet ved at finde 7,5 milliarder svenske kroner i årlige besparelser.
Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvordan kabinepersonalets overenskomst bidrager til sparemålet.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker