SAS-personale forlader bagagen i København

Udleveringen af bagage i Københavns Lufthavn i Kastrup er torsdag aften næsten gået i stå, da bagagepersonalet har nedlagt arbejdet.

- Mellem klokken 19.30 og 20.00 gik de til fagligt møde, så lige nu er det nogle enkelte chefer og andre ledere, der forsøger at følge med, siger kommunikationschef i SAS Mikkel Thrane.

Han forklarer, at pasagerene derfor må vente væsentligt længere end normalt på at få udleveret og bragt deres bagage.

- Det beklager vi naturligvis. Vi håber på, at de meget snart vender tilbage til arbejdet, siger Mikkel Trane.

Hos flyselskabet ved man endnu ikke, hvorfor bagagepersonalet har valgt at nedlægge arbejdet.

- Lige nu venter vi på, at de kommer med en udmelding, som vi så kan forholde os til, siger kommunikationschefen, som endnu ikke ved, om SAS-personale i andre af landets lufthavne har fulgt de københavnske kollegers eksempel ved også at nedlægge arbejdet.

/ritzau/

Bagagepersonalet hos flyselskabet SAS har nedlagt arbejdet og sidder netop nu i møde.

Offentliggjort Sidst opdateret