SAS-rute bliver fløjet af ansatte uden overenskomst
Det vækker vrede i fagforeninger, at SAS hyrer et selskab uden overenskomst.
Passagerer på SAS-fly kan normalt regne med, at stewardesser og piloter nyder godt af en overenskomst.
Men sådan er det ikke på en ny SAS-rute mellem København og Boston i USA. Besætningen på ruten har ingen overenskomst. Det skriver Avisen.dk.
På den nye rute, som åbnede 29. marts, har SAS hyret en ekstern leverandør til at flyve. Nemlig schweiziske PrivatAir, der leverer hele pakken med fly, personale, brændstof og forsikring.
Stewardesser og piloter hos PrivatAir arbejder på den nye rute i SAS-uniformer, og Boeing-flyet er malet som andre SAS-fly.
Men de ansatte i PrivatAir har ingen overenskomst i modsætning til SAS' egne ansatte.
Det vækker vrede i fagforeninger, at SAS hyrer et selskab uden overenskomst.
- Principielt mener jeg, at underleverandører til SAS skal have en overenskomst. Det har de ikke i PrivatAir, og det forhold vil vi nu forsøge at tage op med SAS, siger René Arpe, der er formand for Dansk Pilotforening, hvis medlemmer flyver for SAS eller Cimber.
Hos SAS forsvarer konstitueret pressechef Anna Vibeke Nielsen, at SAS bruger PrivatAir uden overenskomst.
- Det vigtigste er, at vores leverandører har markedsmæssige vilkår, og det har PrivatAir, skriver Anna Vibeke Nielsen i en mail til Avisen.dk.
SAS oplyser, at man nu stiller krav til alle eksterne leverandører om, at de skal tilbyde ansatte en overenskomst.
Om hvorfor det ikke gælder PrivatAir, forklarer Anna Vibeke Nielsen til Avisen.dk:
- Aftalen med PrivatAir er indgået for et par år siden, og dengang var det ikke på samme måde et krav, at underleverandører havde overenskomst.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde