SAS tjente flere penge på passagererne i marts
SAS var ikke helt så god til at fylde flyene i marts, men tjente flere penge på billetterne, viser trafiktal.
SAS havde flere passagerer om bord i marts, og luftfartsselskabet formåede samtidig at tjene flere penge på de rejsende.
Samlet rejste 2,5 millioner med SAS-fly i marts, hvilket er omtrent 70.000 flere end i samme måned året før.
Det viser SAS' egne trafiktal for marts, der er offentliggjort fredag.
Til gengæld har SAS ikke været helt så god til at fylde flyene i marts, hvor det i gennemsnit havde fyldte 70 ud af 100 flysæder. Det er et fald på omkring tre sæder i forhold til for et år siden.
Det er dog blevet kompenseret af, at SAS til gengæld har fået mere for billetterne, og derfor er den gennemsnitlige indtjening per passager steget.
SAS oplyser, at det frem mod sommerferien åbner 22 nye direkte ruter og begynder at flyve til seks nye destinationer.
Fredagens trafikal indeholder ikke regnskabstal. Luftfartsselskabets seneste regnskab blev offentligt i februar. Det viste et underskud på 469 millioner svenske kroner.
Det var næsten dobbelt så stort som året før.
En højere oliepris og stigende omkostninger på flere andre områder har sammen med intens konkurrence givet minus.
For hele 2019 forventer SAS at få et overskud, men der er ikke sat tal på.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned