Det kører stadig ikke helt for det kriseramte skandinaviske flyselskab SAS. Selskabet kommer ud af årets første to måneder med et underskud før skat på 730 millioner kroner mod 320 millioner kroner i samme periode i 2009. Samtidig viser en prognose for årets første kvartal, at SAS får et underskud før skat på en milliard svenske kroner eller 761 millioner danske kroner. Men det har SAS taget højde for i den omfattende spareplan Core SAS-plan, skriver selskabet i en pressemeddelse.
Selskabet har nu gennemført omkring halvdelen af de varslede besparelser - i alt er der nu sparet 3,2 milliarder kroner. Blandt andet er kabinepersonalet i Danmark gået med til en lønnedgangn på otte procent for at imødekomme flyselskabets dårlige økonomi.
SAS havde en omsætning på ca. 4,5 milliarder kroner i januar og februar mod 5,2 milliarder kroner i samme måneder sidste år.
Indtil nu har året budt på et 2009-regnskab med et gigantisk underskud efter skat på 2,2 milliarder kroner, nye sparerunder på 1,5 milliarder kroner og 700 medarbejdere på fyringslisten for det hårdt prøvede skandinaviske flyselskab.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker