Investeringsbanken Saxo Bank køber Brørup Sparekasse, og er nu klar til at drive almindelig bankforretning for privatkunder.
Saxo Bank, som primært lever af valutahandel, tilbyder i alt 209 millioner kroner for sparrekassen, der vil blive videreført under sit nuværende navn og logo.
- Vi har søgt en langsigtet aktionær, som er finansiel solid og faglig kompetent, og som kan bidrage med spændende nytænkning i udviklingen af Brørup Sparekasse. Det har vi fundet i Saxo Bank, udtaler direktør Gunnar Jensen.
En forudsætning for handelen er, at de nuværende garanter accepterer et tilbud om at omdanne sparekassen til aktieselskab og overdrage den til de to milliardærer, stifterne af Saxo Bank, Lars Seier Christensen og Kim Fournais.
Den lille sparekasse har kniven for struben og er afhængig af en statsgaranti på 850 millioner kroner. Saxo Bank giver sparekassen et tilsagn på de 59 millioner kroner, som sparekassen mangler for at få den nødvendige statsgaranti, inden fristen udløber om kort tid.
Når omdannelsen til aktieselskab er fuldført, vil Saxo Bank skyde yderligere 150 millioner kroner i Brørup Sparekasse, så den samlede pris løber op i 209 millioner kroner.
Efter overtagelsen bliver Saxo Bank hovedaktionær med mindst 90 procent af aktierne, mens garanterne og en nydannet fond får højst 10 procent af aktierne i Brørup Sparekasse.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde