Scandlines-medarbejdere træder vande

På sikker grund eller ved at gå planken ud? Det spørgsmål rumsterer i baghovedet på ansatte hos Scandlines i Rødby og Gedser.  
Rederiet skal spare og fyrer 400 medarbejdere, men der er endnu ikke udpeget steder, hvor fyringerne skal ske.
 
Det eneste, der ligger fast er, at samtlige 400 medarbejdere ikke skal prikkes fra ruterne over Østersøen fra Gedser og Rødby.
 
Klokken 17.30 i dag informerer fagforbundet 3F om situationen, men der bliver næppe mere klarhed omkring fyringerne.
 
- Jeg tror, vi skal frem i hvert fald til midt i marts, måske slutningen af måneden, før der bliver klarhed, siger faglig medarbejder Erik Ravn, 3F Guldborgsund.
 
- Både Gedser-Rostock og Rødby-Puttgarden er særdeles gode ruter indtjeningsmæssigt, så jeg ville blive meget overrasket, hvis der for alvor bliver skåret voldsomt netop her. Østersø-ruterne er guldæg. Man skal også huske på, at rederiets udmelding om afskedigelser gælder samtlige aktiviteter. Det vil sige administrationen, it og lignende samt alle 19 skibe på alle overfarter, forklarer Erik Ravn.
 
Scandlines tre hovedruter er fra Gedser, Rødbyhavn og Helsingør. Men man har også tyske ruter til Sverige og fragtruter til det østlige baltikum.




Ansatte i Rødby og Gedser til informationsmøde i eftermiddag

Offentliggjort Sidst opdateret