Schwarzenegger glad for dansk miljøaftale

Indbyggerne i Californien skal kunne stole på, at deres indkøb ikke indeholder farlige kemikalier. Derfor er Californiens guvernør, Arnold Schwarzenegger, glad for en ny aftale om at dele danske erfaringer på kemikalieområdet.

- Ved at indgå et partnerskab med Danmark om at dele informationer og de bedste metoder til at håndtere kemikalier, tager vi endnu et vigtigt skridt fremad i kampen for at sikre vores indbyggere og miljø. Ud over at forbedre Californiens evne til at fjerne giftstoffer fra produkter, så er aftalen et fantastisk eksempel på, at de enkelte stater i USA kan gennemføre vigtige miljøtiltag, siger Arnold Schwarzenegger ved underskrivelsen af aftalen i København.

Aftalen betyder, at Miljøministeriet og de californiske miljømyndigheder fremover skal samarbejde på kemikalieområdet. Ifølge miljøminister Troels Lund Poulsen (V) betyder aftalen, at Danmark får direkte adgang til den nyeste viden og information på kemikalieområdet i USA.

Det er første gang, Miljøministeriet indgår en samarbejdsaftale af denne type. Formålet med aftalen er blandt andet at fremme erfaringsudveksling, uddannelse af medarbejdere og bedst tilgængelige teknologier på kemikalieområdet.

- Aftalen giver nogle unikke muligheder for, at vi kan lære af hinanden. Jeg ved, at man i Californien er meget interesseret i vores viden om hormonforstyrrende stoffer og erfaringer med at håndhæve og informere om problematiske stoffer i forbrugerprodukter, siger ministeren.

Omvendt har Californien satset meget på blandt andet udvikling af "grøn kemi" samt miljø- og sundhedsvurdering af nanomaterialer.

/ritzau/

Californiens guvernør, Arnold Schwarzenegger, er glad for dansk-californisk aftale om samarbejde på kemikalieområdet.

Offentliggjort Sidst opdateret