De seks finansielle virksomheder Arbejdernes Landsbank, FIH Erhvervsbank, SEB, Totalkredit, Nykredit Realkredit og Nykredit Bank er blevet straffet med en bøde på 20.000 kroner af Finanstilsynet.
De straffes for forsømmelser med at indberette handler med børsnoterede værdipapirer til Finanstilsynet - en forsømmelse der har stået på i to til tre år.
Indberetningerne er vigtige, forklarer vicedirektør i Finanstilsynet Julie Galbo.
- Korrekte indberetninger om handlen har stor betydning for gennemsigtigheden på markedet.
- Derfor bliver det vanskeligere at opklare sager om for eksempel kursmanipulation og insiderhandel, hvis vi ikke modtager de rigtige transaktionsdata fra værdipapirhandlerne, siger vicedirektør Julie Galbo.
De seks banker har forsømt at indberette de såkaldte TRS-data til Finanstilsynet, der bruger indberetningerne i sin overvågning af markederne.
Det er første gang, at Finanstilsynet bruger adgangen til at udstikke bøder til finansielle virksomheder. Det blev med en lovændring muligt fra årsskiftet 2011.
- Det er en styrkelse af tilsynet med den finansielle lovgivning, at vi nu hurtigt og effektivt kan håndhæve lovovertrædelser ved at udstede administrative bøder, siger Julie Galbo.
Tidligere skulle Finanstilsynet i disse sager melde bankerne til politiet, som typisk afgjorde sagerne med bøder i samme størrelsesorden.
Finanstilsynet kan kun afgøre sager med bøde, hvis virksomheden erklærer sig skyldig i overtrædelsen, og hvis sagen ikke kan føre til højere straf end bøde.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker