Shop & Lop begæret konkurs
Det ellers velbesøgte loppemarked Shop & Lop er lukket. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Private standholdere er i klemme efter fagforeningerne HK og Krifa har begæret Shop & Lop Nykøbing F IVS konkurs.
Fagforeningerne HK og Krifa har begæret Shop & Lop Nykøbing F IVS konkurs. Selskabet driver Shop & Lop-butikker i Nykøbing, Ringsted og Slagelse, men to tidligere medarbejdere har ikke kunnet få udbetalt den løn, de har til gode.
- Virksomheden har ikke svaret på nogen af alle de breve, vi har sendt, siger faglig sagsbehandler i HK Peter Glintborg.
Han tilføjer, at det er anden gang, HK begærer Shop & Lop konkurs.
Men første gang blev konkursen afværget, da det skyldige beløb blev betalt. Denne gang har Shop & Lop kæret konkursbegæringen til landsretten, men Skifteretten i Nykøbing oplyser, at det ikke har opsættende virkning - og at Shop & Lop i øvrigt ikke har indbetalt de 400 kroner, der skal betales i gebyr, når man kærer.
Det er nu op til advokat Anders Bendtsen fra Lind Advokataktieselskab at udrede trådene som kurator.
Konkursbegæringen og lukningen betyder også, at det måske kan blive vanskeligt for standholderne at få deres loppeeffekter og ikke mindst eventuelle økonomiske tilgodehavender igen.
Læs i fredagens Folketidende, hvad de personer, som har penge i klemme eller stadig har deres loppeting stående i forretningen, kan forvente.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde