Simulator skal ruste erhvervsfolk mod cyberkriminelle
Ofte ligger hovedansvaret for virksomheders cybersikkerhed hos den it-ansvarlige. Men det er ikke tilstrækkeligt til at ruste virksomhederne mod cybertruslen, siger programchef Malene Stidsen, Industriens Fonds Cyberprogram. (Genrefoto). Foto: Kacper Pempel/Reuters
Kacper Pempel/Reuters
6000 bestyrelsesmedlemmer skal trænes i at håndtere truslen om cyberangreb, der er større end nogensinde.
Danske virksomheder er i stigende grad mål for hackere og andre kriminelle, der opererer via internettet.
Nu skal en såkaldt cyber-risk simulator træne erhvervsfolk i at tackle situationer, hvor de udsættes for cyberangreb.
Simulatoren placeres ved Institut for Digitalisering på Copenhagen Business School (CBS) i København.
Målet er, at 6000 bestyrelsesmedlemmer frem mod 2024 skal gennemgå træningen i simulatoren.
- Det handler om, at man på krop og sjæl mærker, hvor ubehageligt det er at gennemleve et cyberangreb, siger programchefen for Industriens Fonds Cyberprogram, Malene Stidsen.
Industriens Fond står sammen med Bestyrelsesforeningen og en række andre partnere bag træningsprogrammet.
Ofte ligger hovedansvaret for virksomhedens cybersikkerhed hos den it-ansvarlige, men det er ifølge Malene Stidsen langt fra tilstrækkeligt til at ruste virksomhederne mod cybertruslen.
- Det kræver fokus og kompetencer i bestyrelseslokalerne, så cybersikkerhed bliver en integreret del af strategien og når ud til alle dele af organisationen, siger hun.
Simulatoren bliver indrettet, så det er muligt at udspille konkrete scenarier, hvor en virksomhed er under angreb fra cyberkriminelle.
- Budskabet er: I vil meget hellere opleve det, I skal opleve de næste timer, her i simulatoren end ude i virksomheden, siger Malene Stidsen.
Center for Cybersikkerhed (CFCS) vurderer i den seneste trusselsvurdering fra 7. juni, at truslen fra cyberkriminalitet og -spionage er meget høj.
- Flere konkrete hændelser og angrebsforsøg det seneste års tid understreger, hvorfor CFCS igen vurderer, at truslen fra cyberspionage og cyberkriminalitet mod Danmark ligger på det højest mulige niveau på skalaen, skriver centeret.
Det er ikke alle virksomheder, der er klar over, hvor stor truslen er, vurderer Malene Stidsen.
- Jeg tror, at vi er nået dertil, at de fleste virksomheder ved, at der er en trussel. Men det kniber flere steder med at tage det helt alvorligt, siger hun.
På sigt er det planen, at det nye træningscenter skal fungere som et dansk og internationalt flagskib inden for cybersikkerhedsområdet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned