Der vil i år blive gennemført langt flere kontroller i færgehavne, lufthavne og ved grænseovergangene end hidtil. Det oplyser Skat, der øger kontrollen for at bekæmpe smugleri og socialt bedrageri.
Skat har etableret det landsdækkende projekt "Styrket grænsekontrol".
- Projektet er gået i luften i denne uge, og vi har i den forbindelse planlagt mange aktioner rundt om i landet, siger leder af projektet Gitte Kaae Plambek, Skat København.
Man vil udvide kontrollen på områder, hvor man sidste år havde stor succes. Samtidig vil Skat afprøve andre og nye metoder for at komme smugleri og socialt bedrageri til livs.
Beslutningen om at styrke grænsekontrollen er et led i Finansloven 2011, hvor der blev sat penge af til ekstra grænsekontrol.
- I projektet vil vi have særlig fokus på indsmugling af narkotika og våben, ind- og udførsel af penge, højt beskattede varer og socialt bedrageri, siger Gitte Kaae Plambek.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde