Statskassen har udsigt til en kæmpegevinst, efter at Skat har skruet op for jagten på skattesvindel hos multinationale selskaber, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.
En stribe kontroller af de priser, som en koncern betaler, når den handler med sig selv over landegrænser - den såkaldte transfer pricing - viste sig at give bonus.
Kontrollerne betød nemlig, at Skat sidste år kunne gribe ind over for 32 selskaber og forhøje deres skattepligtige indkomst med i alt 15,3 milliarder kroner.
Det er en fordobling i forhold til 2008, og dermed kan der komme flere milliarder mere i statskassen, end selskaberne havde tænkt sig at betale.
Det viser en kvartalsrapport fra Skat, der offentliggøres i den kommende uge.
- Det beviser, at Skats centralisering og samling af spidskompetencer giver bedre muligheder for at gå benhårdt efter multinationale selskaber, siger skatteminister Troels Lund Poulsen (V) til Jyllands-Posten.
- For Skat er oppe imod meget dygtige selskaber, der for nogles vedkommende bruger mange kræfter på at undgå at betale den skat, som de skal, fortsætter han.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker