Skralde-ekspertise giver lokal aktivitet
Foto: Flemming Keith Karlsen.
Flemming Keith Karlsen.
Ordrer på over 70 lastvogne fra Nykøbing til brug i hele landet - aftalerne giver også travlhed hos underleverandører i området.
Bilforhandler Ejner Hessel A/S i Nykøbing har etableret et godt og indtægtsgivende “skralde-renommé” - udover det mere luksusprægede ry man i øvrigt forbinder med Mercedes.
Netop Nykøbing-forretningen har nemlig gennem en årrække handlet med en række renovationsselskaber. Det giver bonus - også med afsmittende virkning på aktiviteten hos andre firmaer i lokalområdet.
Senest har Ejner Hessel A/S Nykøbing indgået kontrakt om levering af ikke færre end 71 renovationsbiler - til tre forskellige kunder. Blandt bilerne er også 18 gasbiler.
Samlet ligger ordren på cirka det samme i antal millioner kroner som antallet af vogne.
- Leveringen skal foregå i september-oktober, så hen over de kommende måneder bliver der både aktivitet hos os på Ejner Hessel A/S og hos lokale leverandører.
Det gælder for eksempel Midtfalsters Autolakereri A/S og Stubbekøbing Motor- og Maskinværksted, der skal være med til at klargøre vognene, forklarer salgskonsulent Ulrik Hansen, Ejner Hessel A/S.
Læs mere om den den nye ordre og hvorfor det netop er Nykøbing-firmaet, der har fået ordren i onsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet