Skralde-ekspertise giver lokal aktivitet

Foto: Flemming Keith Karlsen.

Ordrer på over 70 lastvogne fra Nykøbing til brug i hele landet - aftalerne giver også travlhed hos underleverandører i området.

Offentliggjort Sidst opdateret

Bilforhandler Ejner Hessel A/S i Nykøbing har etableret et godt og indtægtsgivende “skralde-renommé” - udover det mere luksusprægede ry man i øvrigt forbinder med Mercedes.

Netop Nykøbing-forretningen har nemlig gennem en årrække handlet med en række renovationsselskaber. Det giver bonus - også med afsmittende virkning på aktiviteten hos andre firmaer i lokalområdet.

Senest har Ejner Hessel A/S Nykøbing indgået kontrakt om levering af ikke færre end 71 renovationsbiler - til tre forskellige kunder. Blandt bilerne er også 18 gasbiler.

Samlet ligger ordren på cirka det samme i antal millioner kroner som antallet af vogne.

- Leveringen skal foregå i september-oktober, så hen over de kommende måneder bliver der både aktivitet hos os på Ejner Hessel A/S og hos lokale leverandører.

Det gælder for eksempel Midtfalsters Autolakereri A/S og Stubbekøbing Motor- og Maskinværksted, der skal være med til at klargøre vognene, forklarer salgskonsulent Ulrik Hansen, Ejner Hessel A/S.

Læs mere om den den nye ordre og hvorfor det netop er Nykøbing-firmaet, der har fået ordren i onsdagens udgave af Folketidende.

Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed