Socialpædagoger går ikke i konflikt for lærerne
Benny Andersen mener ikke, at en manglende aftale om lærernes arbejdstid er grund til at gå i konflikt med arbejdsgiverne. Foto: Scanpix/Martin Sylvest
Scanpix/Martin Sylvest
LO-forbundene vil næppe gå i strejke, hvis lærerne ikke kan få en aftale om deres arbejdstid.
Manglen på en aftale om lærernes arbejdstid får ikke socialpædagogerne til at strejke. Det fortæller Benny Andersen, der er forbundsformand for Socialpædagogerne.
Onsdag morgen havde han sammen med andre LO-forbund skrevet under på en aftale med regionerne. Dermed blev LO-gruppen splittet fra FTF og Akademikerne.
- Vi kom sammen, og vi gik sammen i forhold til de krav, som vi har opstillet i solidaritetspagten. På det regionale område har det handlet om løn og sikret spisepausen, siger Benny Andersen.
Spørgsmål: I har sagt en løsning for alle. Er der ikke opstillet to løsninger nu?
- Sådan ser jeg ikke på det. Der er fundet en løsning for alle, der vil være med på det regionale område.
- Man skal huske, at 2. marts vedtog samtlige organisationer et fælles konfliktgrundlag. Det grundlag siger, at vi er klar til at gå i konflikt, hvis vi ikke fik en stigning i realløn.
- Så var der nogle andre knaster.
Spørgsmål: Det må vel så betyde, at lærernes arbejdstid er ikke en konfliktgrund?
- I konfliktgrundlaget samlet set, som er vedtaget i fællesskab, handler det om reallønsfremgang og parallel lønudvikling.
Spørgsmål: Og ikke lærernes arbejdstid?
- Det er en knast. Det er ikke en del af det fælles konfliktgrundlag, som vi vedtog sammen.
Også HK/Kommunals Bodil Otto undgik onsdag morgen at forpligte sig til en aftale om lærernes arbejdstid eller strejke.
- Vi har hele tiden sagt, at vi vil hjælpe lærerne så langt i mål, som vi kan, siger hun.
- Vi har også sagt, at spørgsmålet om akademikernes spisepause skal løses i et eller andet omfang. Vi har kigget på de formuleringer, der er, og vi har haft jurister til at hjælpe til.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde