Sommerhuse går fri af skattefradrag

Som sommerhusejer skal man ikke glæde sig for meget over regeringens planer om at gøre håndværkerregningen fradragsberettiget. Forslaget gælder nemlig kun helårsbeboelse.

- Det vil gå ud over jobskabelsen i yderområder af Danmark, hvor der er mange sommerhuse, siger Carlos Villaro Lassen, direktør for Feriehusudlejernes Brancheforening.

- Det er til skade for udlejningen af sommerhuse, som trænger til at blive moderniseret og energirenoveret, siger han.

Direktøren foreslår nu regeringen, at sommerhuse også bliver omfattet af aftalen.

- Så kan vi få opgraderet husene til udlejning, og der kan også skabes job i yderområder, hvor der er rigtig mange sommerhuse. Ledigheden er høj i det såkaldte Udkantsdanmark, påpeger Carlos Villaro Lassen.

Hos Feriehusudlejernes Brancheforening er vurderingen, at forslaget i sin nuværende form vil gøre det dyrere at reparere sit sommerhus, fordi håndværkerregningen i helårsboligen kan give skatterabat og dermed blive mere attraktiv for håndværkerne.

På årsbasis er omsætningen på udlejningen af sommerhuse otte milliarder kroner. Der er omkring 200.000 sommerhuse i Danmark. Heraf udlejes cirka 35.000.

Der er 15 millioner overnatninger om året i udlejningsommerhusene.

/ritzau/

Regeringens planer om billigere håndværkere går udenom sommerhuse. Brancheforening vil have det ændret.

Offentliggjort Sidst opdateret