Søvndal: Jeg tænker på de danske gidsler

Et års gidselhelvede for to danske søfolk berører udenrigsminister Villy Søvndal (SF).

- Mine tanker går først og fremmest til de to danske og fire filippinske søfolk, som fortsat holdes som gidsler i Somalia.

- Jeg sender også mine tanker til de pårørende, der så længe har levet i uvished, siger ministeren til Ritzau.

Den 12. januar er det præcis et år siden, at kaptajn Eddy Lopez og styrmand Søren Lyngbjørn samt deres fire filippinske kolleger blev kidnappet af bevæbnede somaliske pirater.

Gidslerne blev taget til fange fra fragtskibet Leopard fra det lille rederi Shipcraft i Det Arabiske Hav ud for Oman.

Villy Søvndal forsikrer, at der bliver gjort alt for at få danskerne sikkert hjem.

- Der hviler et meget stort ansvar på rederiet som bistås af professionelle rådgivere i bestræbelserne på at opnå en løsning

Udenrigsministeriets Borgerservice følger sagen tæt og er i løbende kontakt med både rederiet og de pårørende, siger han.

De somaliske piraterne har været ualmindeligt grådige og krævet mere end fem gange så meget i løsesum, end der normalt betragtes som markedsprisen.

I oktober forlangte kidnapperne, hvad der svarer til 80 millioner kroner i løsesum for de seks gidsler. Hvad piraterne kræver i løsesum nu, har det ikke været muligt at få oplyst.

Selvom årsdagen for gidseltagningen er trist, glæder udenrigsministeren sig samtidig over, at den internationale indsats mod pirateri begynder at bære frugt.

I weekenden lykkedes det for det danske krigsskib Absalon at få sat et piratmoderskib ud af spillet og frigive 14 gidsler. Og udenrigsministeren ser gerne flere pirater i nettet fremover.

- Jeg vil gerne forsikre om, at den danske indsats mod pirateri vil fortsætte usvækket i den kommende tid, siger Villy Søvndal.

/ritzau/

Nådesløse somaliske pirater har holdt to danske søfolk og fire filippinere fanget i et år.

Offentliggjort Sidst opdateret