Stabil økonomi og skatterabat sætter gang i boligmarked
Fra andet til tredje kvartal steg priserne på villaer og rækkehuse med 3,1 procent i Region Hovedstaden. (Arkivfoto). Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Købere har "mere mod" på at slå til i en stabil økonomi ifølge økonom. Samtidig ønsker de mulig skatterabat.
Der er bedre gang i boligmarkedet igen.
Det viser tal fra Boligsiden, som er blevet offentliggjort onsdag morgen.
Salgspriser for villaer og rækkehuse steg med 0,6 procent fra august til september. For lejligheder steg de med 1,2 procent.
- Huspriserne er stille og roligt steget måned for måned siden foråret ovenpå de kraftige prisfald, som var kendetegnet i vintermånederne i år og efteråret sidste år, siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, i en meddelelse.
- Med den seneste måneds stigning betyder det faktisk, at salgspriserne for villaer og rækkehuse for september i år nu er tilbage på samme niveau som i november 2022.
Hun ser en generelt mere stabil udvikling i økonomien som en del af årsagen. Inflationen er stilnet af, der er mere ro på renteudviklingen, og beskæftigelsen er høj, lyder det.
- Det er alle faktorer, der gør, at folk i højere grad har mod på at kaste sig ud i et boligkøb, hvilket påvirker priserne i en let, opadgående retning, vurderer Daetz.
Fra andet til tredje kvartal steg priserne på villaer og rækkehuse med 3,1 procent i Region Hovedstaden.
Det er netop her, at priserne er steget mest i perioden.
- De seneste års udvikling på boligmarkedet fortæller med al tydelighed, at priserne i hovedstadsområdet og dele af Sjælland er mere volatile end på resten af boligmarkedet, vurderer Mira Lie Nielsen, boligøkonom hos Nykredit, i en skriftlig kommentar.
- Det er der, købere og sælgere reagerer først, der priserne stiger mest, og der priserne også faldt mest efter rentestigningerne, fortsætter hun.
En af årsagerne til fremgangen på boligmarkedet kan hos nogle købere være et ønske om at opnå en skatterabat, vurderer økonomer.
- Overgangen til nye ejendomsvurderinger har fremskyndet en del aktivitet på boligmarkedet, skriver Allan Sørensen, cheføkonom i Dansk Industri.
- Boligkøbere vil gerne overtage deres nye bolig inden årsskiftet, så de kan få en skatterabat, hvis deres nye bolig bliver ramt af skattestigninger som følge af overgangen til de nye ejendomsvurderinger, fortsætter han.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker