Stigning i forbrugerpriser er taget af i fart

Offentliggjort Sidst opdateret

* Inflationen i Danmark steg en smule i oktober og landede på 1,6 procent.

* Inflationen betegner stigningen i forbrugerpriserne. I september var forbrugerpriserne 1,3 procent højere end i samme måned året før.

* Den lille stigning fra september til oktober skyldes ifølge Danmarks Statistik blandt andet højere priser på elektricitet.

* Tjenester er i gennemsnit steget 2,1 procent det seneste år, hvilket hovedsageligt skyldes prisstigninger på husleje.

* Varer er i gennemsnit steget 1,0 procent det seneste år, hvilket især skyldes prisstigninger på fødevarer og elektricitet.

Kilde: Danmarks Statistik.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.