Regeringens økonomiske redegørelse, som finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) offentliggjorde mandag, afslører, at de danske virksomheder over de seneste knap 18 måneder har præsteret et lille økonomisk mirakel.
Det sker i form af en overraskende og dramatisk vending i Danmarks konkurrenceevne, skriver Børsen.
For kun halvandet år siden advarede regeringen om, at høje danske lønstigninger, dårlig produktivitet og en uheldig valutakursudvikling havde barberet en fjerdedel af den danske konkurrenceevne siden 2000.
Nu viser regeringens nye økonomiske redegørelse, at de danske virksomheder har taget skeen i den anden hånd, og på bare halvandet år er Danmarks konkurrenceevne forbedret med 10 procentpoint, skriver Børsen.
- Det er den største vending i konkurrenceevnen i nyere tid, siger Jacob Warburg, cheføkonom i Danmarks Eksportråd, som giver æren for udviklingen til dansk erhvervsliv.
Ifølge beregninger, som regeringen selv har foretaget tilbage i december 2009, vil forbedringen af konkurrenceevnen redde 34.000 job i landets virksomheder, øge velstanden med 17 milliarder kroner og forbedre statsfinanserne med over 20 milliarder kroner over de kommende fem år.
/ritzau/
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker