Stor søgning til Syge-plejerskeuddannelse
Blandt uddannelserne på Campus Storstrøm har blandt andet sygeplejerskeuddannelsen i Nykøbing trukket mange kvote 2 ansøgere til.
Der har været en stigning i ansøgertallet på 68 procent.
Og rektor for University College Sjælland Ulla Koch er overbevist om, at man også efter vedtagelsen af den nye sygehusplan i Region Sjælland på langt sigt vil uddanne sygeplejersker i Nykøbing.
- Jeg er sikker på, at man på Campus Storstrøm i Nykøbing og på sygeplejeuddannelsen dér, vil opleve at der er brug for uddannelsen. Med beslutningen om at udvide Nykøbing Sygehus til akutsygehus, så vil der også altid være mulighed for at rekruttere til uddannelserne. Vi kan se, at hvis man bor på Lolland-Falster og søger en uddannelse der, så vil der også være job bagefter, siger Ulla Koch.
Ulla koch tilføjer, at de studerende på Campus Storstrøm ofte er lidt ældre og lidt mindre mobile, end de øvrige studerende på UCSJ. Og derfor vil de gerne have deres uddannelse lokalt.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker