Store forventninger - og færre LF-borgere

Lolland-Falster har store muligheder forude med anlægsarbejder og Femern-tunnel. Men fortsat dalende folketal er et alvorligt problem.

Offentliggjort Sidst opdateret

Forventningerne til øget aktivitet og flere job på Lolland-Falster de kommende år er store.

Men der er samtidig stadigt færre borgere til at dele optimismen frem mod nye muligheder med massive anlægsarbejder og en fast forbindelse til Tyskland.

- Vores dalende folketal betyder, at vi hvert år skal finde 50 til 70 millioner på budgetterne, konstaterer borgmester Holger Schou Rasmussen (A), Lolland Kommune. Begge pointerer, at nye job, som også skal trække borgere til, skal skabes i de private virksomheder.

Job og uddannelser er de vigtigste elementer for at tiltrække borgere. Men bosætning handler også om emner som busser og venlighed. Nye tal og analyser fortæller om, hvem der flytter fra LF, og hvem man måske kan tiltrække - herunder for eksempel også udenlandske tunnelfolk.

Læs meget mere i tirsdagens erhvervstillæg i Folketidende.