Store lagre får Cheminova til at lukke ned

Kemikalievirksomheden Cheminova ved Thyborøn har så store lagre af plantebeskyttelsesmidler, at virksomheden lukker for produktionsanlæggene for resten af 2010.

Medarbejderne afskediges ikke. De sendes derimod på efteruddannelse. Det skriver Folkebladet Lemvigs netavis.

Det drejer sig om et stort antal medarbejdere. Det nøjagtige tal har virksomheden endnu ikke.

- Jeg kan kun sige, at der er tale om "mange", da det drejer sig om det meste af produktionen samt håndværkere, siger kommunikationsdirektør Lars-Erik Kruse Pedersen til netavisen.

Cheminovas problem er ifølge kommunikationsdirektøren ikke salget, men at lagrene er alt for store.

- Det er dyrt at have så store lagre, så derfor skal de nedbringes. Vi mener, det vil styrke virksomheden. Også at medarbejderne nu får en efteruddannelse frem for, at vi afskediger dem for så at genansætte dem efter nytår, når produktionen starter igen. Man kan sige, at det almindelige julestop kommer noget tidligere i år, siger Lars-Erik Kruse Pedersen.

/ritzau/

Den store kemikaliefabrik Cheminova i Vestjylland lukker produktionen midlertidigt på grund af alt for store lagre. Medarbejderne sendes på efteruddannelse.

Offentliggjort Sidst opdateret