Stort set alle priser stiger

Offentliggjort Sidst opdateret

 * Inflationen er et udtryk for udviklingen i priserne over tid. Når inflationen stiger, får forbrugerne mindre for de samme penge.

* Danmarks Statistik følger prisudviklingen i det såkaldte forbrugerprisindeks, der bygger på 23.000 priser fra 1600 butikker og virksomheder.

* I april steg forbrugerprisindekset 6,7 procent i forhold til samme måned sidste år. Det er den højeste årlige stigning siden juni 1984.

* Især prisstigninger på energi og fødevarer trækker inflationen op i april.

* Faktisk er der kun meget få varekategorier tilbage, der ikke er steget i pris. Ifølge en beregning fra Dansk Industri er det blandt andet ris og frossen frugt.

* De største prisstigninger findes blandt andet på mælk, smør og vegetabilske fedtstoffer.

* Hvis man trækker priser på energi og ikkeforarbejdede fødevarer fra forbrugerindekset - den såkaldte kerneinflation - lå årsstigningen på 3,6 procent i april. Det er den højeste kerneinflation siden januar 1990.

Kilde: Danmarks Statistik, Dansk Industri.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.