Strejker rammer flytrafikken i København

Mange rejsende til Bruxelles og Barcelona kommer til at spejde forgæves efter deres fly onsdag.

Det er generalstrejke i Spanien og strejke blandt flyveledere i Belgien, som truer store dele af flytrafikken.

I Københavns Lufthavn kan man allerede fra morgenstunden fortælle om 16 aflysninger. Det gælder fly til og fra både Bruxelles, Barcelona, Madrid og Lyon, som er aflyst.

- Det er frem til klokken 20.25 i aften. Men der kan sagtens kommer flere til senere. Rejsende bør derfor tjekke med deres flyselskab eller rejsearrangør, inden de begiver sig i lufthavnene, siger pressechef Søren Hedegaard Nielsen.

I Spanien er det både tog og fly, som rammes hårdt, når hundredtusinder af spaniere deltager i en generalstrejke onsdag i protest mod regeringens spareplaner.

Allerede tirsdag var den gal i Belgien. Her blev alle fly til og fra Bruxelles og andre belgiske lufthavne aflyst, da landets flyveledere indledte en strejke.

/ritzau/

Flypassagerer som skal til Spanien eller Belgien onsdag må forberede sig på aflysninger. Det er strejker i de to lande, der lammer flytrafikken.

Offentliggjort Sidst opdateret