Svenskerne flytter til Danmark

Der er nu flere svenskere, der flytter til Sjælland, end danskere, der flytter til Skåne. Og det er første gang, siden Øresundsbroen åbnede i 2002, at flyttestrømmen går fra Skåne til Sjælland, viser en analyse fra Øresundsinstituttet. Det er især boligpriserne, som spiller ind på tallene:

- De danskere, som flyttede til Skåne i 2002-2008, kunne spare meget på at købe en bolig i Skåne sammenlignet med på Sjælland, men prisforskellen per kvadratmeter er faldet kraftigt, siger instituttets chefanalytiker, Anders Olshov, i en pressemeddelelse.

I det første halvår af 2010 flyttede i alt 1399 personer til Sjælland, mens 1350 flyttede til Skåne, hvilket giver en nettotilflytning til Sjælland på 49 personer. I første halvår af 2009 var nettotilflytningen til Skåne 199 personer, og alt i alt er 13.766 personer netto flyttet fra Sjælland til Skåne i perioden 2001-2009.

Alligevel viser analysen, at trafikken på Øresundsbroen kun er faldet 1,4 procent. Det skyldes ifølge analysen, at flere arbejder i Skåne, selvom de bor på Sjælland - især på grund af et svagere dansk arbejdsmarked.

/ritzau/

Dyrere boligpriser i Skåne betyder, at der for første gang siden 2002 er flere svenskere, der flytter til Sjælland, end danskere, som flytter til Skåne.

Offentliggjort Sidst opdateret