Syv europæiske banker dumper stresstest

Syv ud af 91 banker i den store stresstest af den europæiske banksektor er dumpet. Det oplyser EU's banktilsynskomité, Cebs, fredag aften.

De dumpede banker, der har brug for at rejse mere kapital for at kunne overleve eventuelle nye kriser i finanssektoren, omfatter tyske Hypo Real Estate, den statskontrollerede græske ATEbank, den spanske Caixa Catalunya og yderligere fire spanske sparekasser.

Ingen af de helt store europæiske banker har dog dumpet stresstesten. Også de tre danske banker i testen, Danske Bank, Jyske Bank og Sydbank, klarer sig gennem uden anmærkninger. Det samme er tilfældet med svenske Nordea.

Stresstesten er et forsøg fra EU på at genskabe tilliden til den europæiske banksektor. Kort fortalt skal testen vise, om en bank er polstret til at klare forskellige økonomiske scenarier.

Testen undersøger blandt andet, om banken kan overleve en ny recession, store fald på aktiemarkedet, en boligkrise eller hvis et land havner i en gældskrise, hvor værdien af statsobligationer forringes.

Ifølge Bloomberg har stresstesten dog ikke prøvet bankernes holdbarhed i tilfældet af en regulær statsbankerot i et af de europæiske lande.

Netop frygten for statskonkurs i Grækenland eller et af de andre kriseramte sydeuropæiske lande har været skyld i måneders usikkerhed på de finansielle markeder.

Resultaterne fra stresstesten blev først offentliggjort, efter at de europæiske børser var lukket ned for weekenden. Nu ventes det, at der vil blive travlt med at lave kapitalindsprøjtninger til dumpede banker, inden markederne genåbner mandag morgen.

Stresstesten af de 91 banker er foretaget af EU's banktilsynskomité, Cebs, i samarbejde med EU-Kommissionen, Den Europæiske Centralbank (ECB) og de nationale finanstilsyn.

/ritzau/

Syv europæiske banker er dumpet i stresstesten af den europæiske banksektor, oplyser EU's banktilsynskomité, Cebs. Alle danske banker i testen er bestået.

Offentliggjort Sidst opdateret