Telenor mister igen kunder - nu vil selskabet sætte proppen i
Telenor er Danmarks næststørste teleselskab efter TDC med omtrent 1,7 millioner mobilkunder i Danmark. (Arkivfoto) Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Telenor mistede 7000 kunder i tredje kvartal. Selskabet varsler offensiv, der skal vende udviklingen.
Teleselskabet Telenor mistede 7000 danske mobilkunder i tredje kvartal, hvor overskuddet samtidig faldt en anelse.
Det viser regnskabet fra Telenor, der er Danmarks næststørste teleselskab efter TDC med omtrent 1,7 millioner mobilkunder.
Telenor har over det seneste år mistet 85.000 kunder, hvilket blandt andet hænger sammen med, at selskabet har tabt en stor statslig kontrakt til TDC.
Ud over færre kunder er de gennemsnitlige priser på abonnementerne dykket.
Det har sendt overskuddet ned, selv om Telenor i samme periode har skåret bemandingen med seks procent.
Samlet landede Telenor et driftsoverskud på 223 millioner kroner i tredje kvartal. Det er et fald fra 239 millioner kroner i samme periode året før.
Telenor påpeger i regnskabet, at tabet på 7000 mobilkunder er det laveste i seks kvartaler.
- Der vil altid være en strøm af kunder ind og ud af butikken, og vores opgave består derfor både i at passe godt på de kunder, vi har, men også i at hente flere nye kunder ind, siger Jesper Hansen, administrerende direktør Telenor Danmark, i en pressemeddelelse.
Han varsler, at Telenor vil gå i offensiven i den kommende tid og vinde kunder fra konkurrenterne. Det skal et samarbejde med Elgiganten hjælpe til med.
- Vi har en klar ambition om at styrke vores position som landets 2. største mobil- og internetoperatør, og derfor øger vi nu vores distributionskraft og skruer op for synligheden af de produkter og tilbud, der skal skabe kundevækst og øget loyalitet, siger Jesper Hansen i pressemeddelelsen.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker