Der bliver sat flere boliger til salg, end der sælges. Det er ifølge Realkreditrådet forklaringen på, at der i september var i alt 62.000 ejerboliger til salg på internettet - hvilket er en stigning på 4000 i forhold til samme måned sidste år.
- Selvom der bliver solgt mere end tidligere, så ser vi alligevel et voksende udbud. Forklaringen er simpelthen, at stigningen i antallet af nye boliger med salgsskilte er vokset kraftigere end antallet af handler, siger Ane Arnth Jensen, der er direktør i Realkreditrådet.
Især på Fyn og i Jylland er der flere til salg-skilte. Her er antallet steget med 2.300 i september i forhold til samme måned sidste år. I hovedstadsområdet er udbuddet af boliger til salg nogenlunde det samme.
Som landsgennemsnit har et udbudt parcel- og rækkehus været på markedet i knap otte måneder til en kvadratmeterpris på 15.130 kr. Det er på niveau med sidste år.
På den baggrund konkluderer Realkreditrådet, at stemningen på boligmarkedet er mere positiv.
- Det kommer til udtryk ved, at de gennemsnitlige udbudspriser ikke længere er nedadgående. På landsplan ser vi, at de annoncerede priser og den tid, som parcel- og rækkehusene har stået til salg, er nogenlunde på samme niveau som sidste år, siger Ane Arnth Jensen.
Men der er regionale forskelle. For parcel- og rækkehusenes vedkommende er udbudspriserne i København og omegn steget med 5,4 procent, mens der er stigninger på to procent i Nordsjælland.
Resten af landet bevæger sig i en anden retning. Her er udbudspriserne på parcel- og rækkehuse lavere end sidste år.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker