Tilliden til økonomien i Europa er stigende for 10. måned i træk. Det viser EU-Kommissionens økonomiske tillidsindeks, som i årets første måned er steget til 97,1 i hele EU og 95,7 i eurozonen. En stigning på henholdsvis 2,1 og 1,6 point i forhold til december.
Dermed nærmer den samlede økonomiske tillid sig med hastige skridt det magiske indeks på 100, som repræsenterer den gennemsnitlige tillid til økonomien siden 1990.
I marts måned sidste år var den økonomiske tillid nede på et historisk lavpunkt på blot 68,0 i EU-landene.
Tallene fra EU-Kommissionen viser, at Danmark er det EU-land, der har næstmest tillid til økonomisk fremgang med et samlet indeks på 105,2. Det er kun overgået af Sverige.
Det er især stigende tillid til fremgang i industrien og detailhandlen, som hiver det europæiske tillidsindeks op. Derimod er forventningerne i byggebranchen fortsat meget lave.
Også tilliden i finanssektoren, der ikke er en del af det generelle tillidsindeks, har stabiliseret sig på samme niveau, som før krisen for alvor satte ind.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde