Det massive skybrud, der ramte hovedstadsområdet, har konsekvenser for mange af DSBs kunder. At linjerne mellem Østerport og Hellerup er spærret betyder, at flere tog ikke kan komme på skinnerne.
Det siger Dennis Jørgensen, afdelingschef hos DSB Trafik.
- Vi har eksempelvis et klargøringscenter ved Østerport, hvor togene bliver gjort i stand. Lige nu er der spærret tre IC3-tog, ni IR4-tog og seks Øresundstog inde på centret. Og vi ved ikke, hvornår vi kan få dem ud at køre igen, siger Dennis Jørgensen.
Samtidig er der problemer med, at de elektroniske regionaltog ikke kan komme til eftersyn ved Svanemøllen.
- Og nogle af dem holder stille nu, fordi de skal til eftersyn. Men alt i alt betyder det, at vi bliver nødt til at sætte færre pladser ind på ruterne, fordi vi simpelthen mangler tog, siger han.
At problemerne er så store omkring Østerport Station skyldes signaltekniske udfordringer:
- Kablerne har ligget under vand. Og det giver fejl på signalerne. For at være på den sikre side åbner vi ikke op mellem Østerport og Hellerup før på lørdag, siger afdelingschefen.
Dennis Jørgensen er dog i tvivl om, hvornår der igen kan køres normalt med regionaltogene mellem Ringsted/Roskilde og København H/Østerport. Som det ser ud lige nu, er de aflyst til og med på fredag.
- Jeg er meget usikker på, om vi overhovedet kommer til at køre på mandag. Problemet er, at vi ikke en gang kan få en prognose på, hvornår der ligger en prognose på, hvornår alt fungerer normal igen, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker