Topdanmark trodser regnvejrsfyldt 2019 og øger overskud
Topdanmark har haft vind i sejlene i 2019 - blandt andet fordi der er udbetalt til færre store skader. Til gengæld har vådt vejr, lave renter og et hårdt marked for sygdoms- og ulykkesforsikringer arbejdet imod Topdanmark. (Arkivfoto) Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Regn- og skybrudsskader er væltet ned over Topdanmark, der alligevel overgår egne forventninger.
Selv om forsikringsselskabet Topdanmark i 2019 måtte håndtere 50 procent flere regn- og skybrudsskader, blev det mere end opvejet i andre dele af forretningen.
Derfor kunne Topdanmark øge sit overskud til 1,5 milliarder kroner. Det er mere end selskabets egen prognose med et overskud på 1,3-1,4 milliarder kroner.
Fremgangen er særligt båret af, at Topdanmark i 2019 havde færre store skader, der skulle udbetales penge til. Det forklarer topchef Peter Hermann.
Årsagen til det voksende overskud skal findes i sammensætningen af, hvilke skader Topdanmark har udbetalt til.
2019 var tungt på regn og skybrud. Topdanmark har også oplevet flere udbetalinger til sygdom og ulykker.
I regnskabet noterer Topdanmark, at en forsikring mod sygdom og ulykker ofte er vejen ind i forretningen for mange kunder, der senere også køber en pensionsplan.
Ifølge Topdanmark har det dog fået den betydning, at markedet for sygdoms- og ulykkesforsikringer er unaturligt hårdt. Alle forsikringsselskaber tilbyder ifølge Topdanmark "produkterne til tabsgivende priser."
Samtidig er antallet af udbetalinger steget, mens priserne ikke har rykket sig.
Til gengæld var der færre store skader især i landbruget og i andre erhverv. Desuden har Topdanmark fået flere kunder, og deres indbetalinger har hjulpet overskuddet på vej.
Fordi renterne har været lave, har Topdanmark ikke fået lige så mange penge ud af sin reserve som i 2018.
Topdanmark er det næststørste forsikringsselskab i Danmark efter Tryg.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker