Topmøde stopper juleskibe i København

Tre luksuslinere sejler uden om København under klimatopmødet. Anført af Queen Victoria, som med over 2000 passager skulle have lagt til ved Langelinie, afstår tre skibe fra at anløbe København på grund af frygt for uroligheder, skriver Takeoff.

Samlet går København glip af 5000 gæster med skibene, der i stedet lægger til i Århus og Göteborg.

Queen Victoria, som for to år siden var på jomfrurejse til København, skulle komme til København den 15. december, men det verdensomspændende Cunardrederi tør ikke løbe risikoen for passagererne, der nu for set Göteborg.

De to andre er Arcadia og Balmoral fra P& O Line og Fred Olsen rederiet. De tager turen videre til Århus.

- Nu vi har kæmpet for at sælge idéen med juleskibe til København, og i år havde vi regnet med tre. Vi har da en vis forståelse for rederiernes afgørelse, men København må nok regne med at gå glip af en omsætning på syv-otte millioner kroner ved den lejlighed, siger administrerende direktør for passagertrafik i Københavns Havn Arnt Møller Jensen.

/ritzau/

Det københavnske klimatopmøde får luksuslinere til at undgå Københavns Havn. Tre skibe med i alt 5000 passagerer har aflyst besøg i den danske hovedstad.

Offentliggjort Sidst opdateret