Tøjkoncernen IC Companys måtte i året 2009-10 acceptere et fald i omsætning på tre procent. Det betød, at salget landede på 3,5 milliarder kroner.
Selskabet forklarer, at kunder på mange markeder har været forsigtige og tilbageholdende. Desuden har mange regeringer indført spareplaner, hvilket bidrager til usikkerhed hos forbrugerne.
Man glæder sig dog over, at forbrugertilliden efterhånden ser ud til at være forbedret.
For regnskabsårets fjerde kvartal alene gik omsætningen da også frem med 13 procent.
IC Companys, der sælger mærker som Peak Performance, Tiger of Sweden og InWear, har også været under pres som følge af udviklingen i valutakurser. Men effektiviseringer har gjort, at koncernen har holdt indtjeningen oppe.
Resultatet af den primære drift blev et overskud på 283 millioner kroner mod 162 millioner kroner året før.
IC Companys vurderer, at betingelserne for vækst i indeværende regnskabsår er skabt. Men man er ikke tilfreds med de kortsigtede vækstudsigter, idet enkelte af koncernens brands stadig mangler at få nogle forudsætninger for vækst på plads.
Forventningen til 2010-11 er en omsætning på 3,8 til 3,9 milliarder kroner og et resultat af primær drift på mellem 320 og 360 millioner kroner.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker