Trængsel i kartoffelcentralen
Foto: Ingrid Riis
Ingrid Riis
Åbningen af Skovnæs Kartofler i Maribo blev en kæmpe succes.
Der var trængsel og kamp om parkeringspladserne, da Skovnæs Kartofler på Rødbyvej ved Maribo åbnede en af Europas mest moderne kartoffelcentraler i formiddags. Mange brugte fredagen til at holde ind ved den nye central, som man kar kunnet følge vokse frem gennem mange måneder.
Faktisk var interessen langt større end Hans Christian Nørregaard og Lars Skovdal Pedersen havde forventet. Da først talerne var færdige, og det var tid til at få lidt at spise, blev gæsterne opfordret til at dele sig i grupper, så der ikke opstod kø omkring buffeten. Samtidig blev det oplyst, at selv om fremmødet overgik alle forventninger, så var der mad nok til alle – og der var bestilt ekstra forsyninger.
Det var folketingsmedlem og borgmesterkandidat Henrik Høegh (V), der holdt åbningstalen, og som med et enkelt tryk på en touch-skærm fik lampen til at skifte fra rød til grøn – og dermed var der officielt sat gang i det store og moderne maskineri.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned