En af landsdelens største og mest kendte entreprenørvirksomheder, Troels Jørgensen A/S, med hovedsæde i Kettinge, er gået konkurs - men starter nu forfra i stærkt reduceret udgave.
Det er Troels Jørgensen selv, der har indgivet konkursbegæring mod de to selskaber Troels Jørgensen A/S og TJ Invest A/S. Årsagen er en kombination af byggekrise og hårde vintre.
- Med den løsning, vi nu får lagt op til, bliver der åbnet for at føre forretningen videre med en sund ordrebeholdning og med cirka 60 medarbejdere. Der bliver med andre ord tale om nærmest en halvering af selskabet og omsætningen i forhold til det, vi har været vant til de senere år. Men det er eneste udvej, siger Troels Jørgensen, der nu som 66-årig igen selv træder ind som direktør i det nye firma.
Udover den store gruppe timelønnede, som ikke kommer tilbage til virksomheden, betyder konkursen også farvel til den hidtidige administrerende direktør, regnskabchef, to byggeledere og to ansatte i administrationen.
Læs mere om konkursen i dagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde