Trump ynder at svinge med told-hammeren

Offentliggjort Sidst opdateret

* USA's kommende præsident, Donald Trump, ynder at bruge told på importerede varer som politisk instrument.

* Han har endda udtalt på et vælgermøde under valgkampen, at "told" er hans "yndlingsord."

* Trump argumenterer både for at bruge told som et middel til at udligne USA's handelsunderskud med andre lande, men samtidig også som et politisk instrument til at få gennemført forandringer. Eksempelvis øget grænsekontrol i nabolandene Canada og Mexico for at bremse migranter og narkotika i at komme ind i USA.

* Lørdag gjorde Trump alvor af trusler fra valgkampen og underskrev et dekret, som fra tirsdag skulle lægge 25 procent told på alle varer fra Mexico og Canada, mens varer fra Kina bliver pålagt yderligere 10 procent i told. Mandag blev tolden på mexicanske varer dog udskudt.

* Dog er energiprodukter som eksempelvis olie fra Canada undtaget tolden. Her gælder i stedet en told på 10 procent.

* Donald Trump har derudover varslet, at der "ret snart" kommer told på varer fra EU uden at konkretisere yderligere.

* Tidligere har Trump truet med en særlig told på danske varer, hvis ikke Danmark går med til at give USA kontrol over Grønland.

* Under Trumps tidligere præsidentperiode hævede USA og Kina skiftevis toldsatserne på en lang række varer for at ramme hinanden i en handelsstrid.

* USA hævede blandt andet også toldsatser på stål og aluminium. Det blev til 25 procent på stål og 10 procent på aluminium fra blandt andet Europa.

* EU reagerede siden med gengældelsestold på amerikanske produkter som cowboybukser, whisky og motorcykler.

Kilde: Ritzau og Reuters.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu