Tunnel har allerede givet job
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Selvom anlægsloven for en Femernforbindelse ikke er vedtaget, er der allerede mange følge jobs.
Anlægsloven for det gigantiske Femern-projekt er faktisk ikke vedtaget.
Men forberedelserne er i fuld gang - også helt konkret. På den måde giver tunnelen allerede ganske mange job og opgaver også for Lolland-Falster-firmaer. Og forventningerne til fremtiden er høje hos både entreprenører og medarbejdere.
Bo Eske Nielsen, direktør i Femern A/S og ansvarlig for de fremrykkede aktiviteter, glæder sig over, at de lokale ser mulighederne i Femern-projektet.
- Vi får jo bud på opgaverne fra entreprenører fra hele landet, men vi er imponeret over, hvor meget oppe på tæerne de lokale virksomheder har været i forhold til projektet.
Og det er flot, at de har været i stand til at vinde flere af opgaverne, siger han.
Læs mere om de mange lokale virksomheder, som allerede er fuld gang med forberedelserne til Femern byggeriet og se en detaljeret liste over hvilke firmaer, som allerede har beskæftiget sig med opgaver relateret til det kommende tunnelbyggeri i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker