Turister opfordres til at veksle hjemmefra

Offentliggjort Sidst opdateret

* Danske Bank oplyser, at det efter bankens opfattelse er et fåtal af dens kunder, der rejser til udlandet med danske kontanter på lommen.

* Banken opfordrer rejsende til i stedet at medbringe betalingskort eller at veksle valuta hjemmefra. Kan man ikke veksle til den lokale valuta i Danmark, kan man veksle til euro eller dollar og veksle dem på destinationen.

* Hvis man står i udlandet med danske kontanter og ikke kan veksle dem til lokal valuta og samtidig ikke har et betalingskort, kan man få overført penge hjemmefra via et internationalt pengeoverførselsbureau.

Kilde: Danske Bank og Udenrigsministeriets Borgerservice.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.