Turisterne passer på pengene

Den første uge i skolesommerferien fortæller, at der er mange turister i sommerlandet - og i sommervarmen ligger de ved stranden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Turisterne er kommet til sommerlandet, og den første uge af skolernes sommerferie viser, at de er kommet i et pænt og stort antal - som bebudet af blandt andre sommerhusudlejerne, der tidligere på året kunne spore en fremgang i udlejningen.

- Det ser ganske fornuftigt ud. Men der mangler lidt set i forhold til sidste år. Det er som om, de holder lidt igen med økonomien. Når jeg har talt med de forretningsdrivende, siger de, at der ikke er så mange. Men når man så ser nede på stranden, så er de der, siger formanden for Sydfalsters Turist og Erhvervsforening, Henrik Gottfredsen.

- Men selvfølgelig hvem har lyst til at gå på restaurant i den sommervarme, køre go-cart eller iføre sig en paintball-dragt i 30 graders varme. Det ville jeg ikke selv.

Så varmen giver bagslag den vej rundt. Men derfra og så til at ønske dårligt vejr, er der ingen, der vil.

Derimod er det aktivitet, der skal til for at få turisterne til lommerne, og for at give dem en oplevelse, og her er foreningen langt fremme. Senest med Torvedage i samarbejde med grundejerforeningerne Marielyst og Stovbyklit-Marielund, hvor der onsdage eller torsdage fra næste uge og frem til midt i august skal være sydlandsk marked på Marielyst Strandvej på det lille stykke ud for Rutebilkiosken.