Tv-sælgere rådgav kunderne for dårligt

Forbrugerne har fået ret i 10 af 15 sager om køb af tv, som efterfølgende ikke har kunnet vise de ønskede kanaler.

Det har Forbrugerklagenævnet afgjort.

Nævnet har i alt fået omkring 350 sager om tv-køb og overgangen til digitalt signal. I øjeblikket verserer 200 sager - heraf er 78 sat i bero for at afvente en dom fra Østre Landsret.

Problemerne med tv-handlerne hænger sammen med de store tekniske forandringer på tv-området, hvor forhandlere og forbrugere i mange tilfælde er gået galt af hinanden.

I otte sager får forbrugeren medhold i, at forhandleren burde have haft en viden om - og oplyst forbrugeren om - at det tv, som man solgte til forbrugeren, ikke kunne modtage digitale tv-signaler.

Dertil kommer to sager, hvor forbrugeren berettiget har forventet, at et full-HD-tv også kan modtage kanaler i HD-kvalitet.

I fem sager får forhandlerne medhold, fordi nævnet vurderer, at forbrugerne havde fået de tilgængelige oplysninger, da de købte deres tv.

Sagerne har ikke været entydige. I ni af de 15 sager har et mindretal i nævnet været uenig med flertallet.

I nogle sager har forbrugeren fået pengene retur, i andre blot et afslag på prisen.

Problemerne knytter sig både til overgangen fra analoge til digitale tv-signaler, et skifte fra Mpeg2 til Mpeg4-standard og udviklingen på HD-området.

Dertil kommer, at forbrugerne kan være kommet i klemme på grund af forskellige modeller for tv-visning i deres antenneforeninger eller kabelnet.

/ritzau/

10 af 15 sager om køb af tv gik forbrugerens vej i nye afgørelser fra Forbrugerklagenævnet.

Offentliggjort Sidst opdateret