Udbuddet af job er i bund

Der er nu 13 arbejdsløse for hvert job på databasen Jobnet, som ledige er forpligtet til at besøge mindst en gang om ugen. Og det er det laveste antal ledige job på Jobnet nogensinde, skriver fagforbundet 3F's nyhedsbrev.

I december var der 12.816. I 2009 var det tilsvarende tal 14.658. Og i 2008 var der 20.765 ledige job.

- Antallet af ledige job er en indikator for, hvor mange job der bliver åbnet. Så når tallene er lave, så er det tegn på, at økonomien har det svært, siger chefanalytiker i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd Frederik I. Pedersen.

Han kan ikke få øje på en vækst, der kunne skabe flere job. Den økonomiske vækst, der har været i 2010, har været trukket af, at virksomhederne har produceret til lager og af, at det offentlige forbrug er steget, siger chefanalytikeren.

- Der skal betydeligt mere til for at få gang i arbejdsmarkedet og jobvæksten igen. Men formentlig vil ledigheden stadig stige lidt de kommende måneder, og derefter ser udviklingen til at flade ud, siger Frederik I. Pedersen.

/ritzau/

Der er nu 13 ledige om hvert nye job på Jobnet. Det viser, at økonomien har det svært, siger chefanalytiker.

Offentliggjort Sidst opdateret