USA energilov dårlig for Vestas

Vestas må se langt efter godt nyt for vindmølleindustrien i den nye amerikanske energilov. Præsident Bush blokerede for finansieringen af ny støtteordning og heller ikke mål for vedvarende energi kom med.

- Ingen af delene kom igennem. Det er klart, at det havde været bedre for Vestas, hvis det var blevet vedtaget. Når det så er sagt, så kan de godt gå videre og prøve med en ny lov næste år, siger aktieanalytiker Christian Nagstrup fra Jyske Bank til borsen.dk.

Energiloven, der har været måneder undervejs, mangler nu kun en endelig godkendelse fra præsident Bush, hvilket betragtes som en ren formalitet, skriver borsen.dk..

Det vil være et stort nederlag, hvis ikke vindmølleindustrien, der venter sig meget af de kommende års udvikling i USA, sikres støtte via en ny lov i 2008, vurderer Christian Nagstrup.




Ingen støtte til vindmøller i ny amerikansk energilov.

Offentliggjort Sidst opdateret