USA-myndighed er usikker på bisphenol A

I flere år har den amerikanske fødevarestyrelse (FDA) siddet advarsler mod kemiske stoffer overhørig. Men nu får skeptikerne uventet hjælp af myndigheden selv.

I en ny rapport udtrykker FDA bekymring over det efterhånden så omdiskuterede stof bisphenol A (BPA), skriver Informationscenter for Miljø & Sundhed, Stoffet findes blandt andet i nogle sutteflasker.

FDA blåstemplede ellers stoffet i 2008. "Kemikaliet var ikke farligt ved den nuværende brug, som tilsætningsstof i klar plast i blandt andet sutteflasker", konkluderede de. Og den gældende sikkerhedsmargen var tilstrækkelig til at beskytte forbrugerne for udsættelse for stoffet.

Det skete på trods af, at deres egne rådgivere hos det nationale toksikologi program (NTP) konkluderede, at stoffet muligvis var farligere end hidtil antaget. De var især bekymrede for, om det kunne have effekter på hjernen og prostatakirtlen på fostre, spædbørn og børn.

Nu er FDA ikke længere sikre på, om det er helt så ufarligt endda. Den amerikanske fødevarestyrelse erklærer sig nemlig i sin nye rapport enig med NTP - og man anerkender, at der er stor usikkerheder i forhold til de potentielle konsekvenser for menneskers sundhed.

Fødevaremyndigheden vurderer dog fortsat, at der skal flere undersøgelser til, før de vil gribe ind og forbyde den nuværende brug af stoffet.

Stoffet er på EU's liste over hormonforstyrrende stoffer, ligesom Folketinget i maj sidste år pålagde regeringen at indføre et totalt stop for brug og salg af produkter med bisphenol A. Stoffet er dog endnu ikke bandlyst, hverken i EU eller Danmark.

/ritzau/

Hidtil har de blåstemplet stoffet bisphenol A. Men nu er den amerikanske fødevarestyrelse ikke længere sikker på, om det er helt så ufarligt endda.

Offentliggjort Sidst opdateret