Vækst lynhurtigt afløst af coronakrise

C.E. Andersen A/S har investeret knapt tre millioner kroner i en ny svejserobot, der ifølge direktør Martin Stærke er en af Danmarks største robotinstallationer til svejsning af rustfrit stål. Foto: Jan Knudsen

Forårets nedlukning i hele verden har ramt på ordrebogen til især luftfarten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Årsregnskabet i C.E. Andersen A/S for 2019 berettede om vækst og et solidt resultat på knapt to millioner kroner efter skat.

Virksomheden beskæftigede i begyndelsen af året lige knapt 50 medarbejdere, og havde investeret knapt tre millioner kroner i en ny svejserobot, der ifølge direktør Martin Stærke er en af Danmarks største robotinstallationer til svejsning af rustfrit stål.

- Vi vækstede faktisk rigtigt fint ordre- og omsætningsmæssigt, så vi var i gang med at arbejde på at udvide produktionskapaciteten med blandt andet nathold og seks medarbejdere mere, fortæller direktør Martin Stærke.

Med andre ord tegnede fremtiden lys i begyndelsen af 2020 for Nakskov-virksomheden, der forarbejder rustfrit stål til en lang række brancher indenfor skibsfart, luftfart, levnedsmiddel, farmaceutisk industri og offshore.

Medio 2017 overtog C.E. Andersen Karlslunde-virksomheden Svejsa2000, så C.E. Andersen nu også leverer rustfrit udstyr til svømmehaller. Virksomheden specialiserer sig dermed i rustfrit svømmehalsudstyr, borde/bænke og industriudstyr.

Ifølge Martin Stærke udgøres cirka 90 procent af C.E. Andersens omsætning af eksport, og cirka halvdelen af eksporten går til luftfartsbranchen.

- Så da landet lukkede ned i marts, og al flytrafik i hele verden blev indstillet, kunne vi hurtigt konstatere, at det ville blive noget, der ville få betydning for virksomheden, husker Martin Stærke, der tilføjer.

- Vi har før været igennem kriser. De seneste var 11. september 2001, hvor også luftfartsbranchen blev ramt, og vores omsætning faldt med 30-40 procent. Også finanskrisen kom vi gennem, og det kommer vi også denne gang, slår Martin Stærke optimistisk fast.

C.E. Andersen A/S har før været igennem kriser og kommer også igennem denne, bemærker direktør Martin Stærke. Foto: Jan Knudsen

Tilpasninger

Men coronakrisen har medført tilpasninger i virksomheden.

- Nu er vi samlet 38 medarbejdere i virksomheden, og det skyldes naturligvis, at ordrerne på grund af coronakrisen er blevet færre, konstaterer han.

Ifølge direktøren har C.E. Andersen ikke gjort brug af statens hjælpepakker.

- I foråret havde vi fortsat ordrer, som skulle produceres og leveres. Så på det tidspunkt var hjælpepakkerne ikke relevante for os, siger han.

- Men vi kan se nu, at de lange ordrer på tre-fire måneders leveringstid er begyndt at tynde ud, så det nu kun er ordrerne med korte leveringsfrister, der kommer ind. Så er det er først nu, hvor vi kører på halv kraft, at vi for alvor kan mærke konsekvenserne af krisen, konstaterer Martin Stærke, der også peger på, at man i virksomheden nu benytter sig af muligheden for arbejdsfordeling.

- Det er kun en begrænset periode på 13 uger, som vi kan gøre det i. Hvis perioden ville kunne forlænges, ville det betyde meget. Vi ønsker jo for alt i verden at beholde vores medarbejdere, hvoraf nogle har været ansat i mange år, siger Martin Stærke, der samtidig peger på behovet for politisk fokus på det faktum, at mange industrivirksomheder går ind i en vanskelig periode.

- Der er helt sikkert behov for yderligere hjælpepakker målrettet industrivirksomheder, siger han.

Martin Stærke glæder sig samtidig over, at der hos kunder og leverandører er en fælles erkendelse af, at alle på bedst mulig måde kommer igennem krisen.

- Vi har en kundemasse, som vi har haft samarbejde med i mange år, der er meget loyale, konstaterer Martin stærke.

Vil geare op

Men C.E. Andersen arbejder trods de vanskelige tider på især eksportsiden netop nu på at geare op i Karlslunde.

- Vi tror på, at der er en del at hente indenfor rustfrit montagearbejde i Østdanmark, hvorfor vi har planer om at have en fast bemanding i Karlslunde. Det vil måske også kunne betyde opgaver i Nakskov, vurderer Martin Stærke.

Han har dog en klippefast tro på, at væksten vender tilbage.

- Det er kun et spørgsmål om tid, og jeg tror, at det for alvor først sker, når dansen med coronaen er overstået, og der er kommet en vaccine, slår Martin Stærke fast.

- Udfordringen til den tid kan muligvis blive at kunne tiltrække primært smede. Derfor vil vi gøre alt for at beholde så mange som muligt. Vi gøre i hvert fald vores til at sikre fødekæden med aktuelt fire smedelærlinge samt en teknisk designelev, fortæller han.

Martin Stærke glæder sig også over en stærk organisation.

- Alle medarbejdere har stor forståelse for situationen. Alle er meget fleksible, hvor der bliver givet og taget. Det er meget positivt at opleve, slår Martin Stærke fast.

På spørgsmålet om, hvilke forventninger han har til regnskabet for 2020, svarer han.

- Alt er så usikkert i øjeblikket, at det er svært at svare på. Men hvis vi kommer ud med et nul på bundlinjen, er jeg tilfreds set i lyset af coronakrisens betydning for vores virksomhed. En virksomhed, der i øvrigt har haft sorte tal på bundlinjen de sidste 30 år, siger Martin Stærke.