Danskerne var flittigere til at rejse ud med fly i tredje kvartal, viser tal fra Danmarks Statistik. I alt steg antallet af rejsende ud af de danske lufthavne med 13 procent, når der korrigeres for sæsonudsving.
Andet kvartal var dog præget af en del aflyste flyafgange som følge af askeproblemerne fra en islandsk vulkan.
I faktiske tal rejste 3,9 millioner passagerer ud i tredje kvartal. De større lufthavne havde alle flere indenrigspassagerer end i samme kvartal 2009.
Lufthavnene havde også bortset fra lufthavnen i Århus en vækst i antallet af passagerer til udlandet.
Indenrigstrafikken steg med 26 procent i forhold til samme kvartal 2009, mens rutetrafik til udlandet lå 13 procent højere. Chartertrafikken er steget med fem procent.
Lufthavnen i København vinkede afgang til godt 3,1 millioner rejsende, svarende til en vækst på 12 procent. I Billund steg afrejsetrafikken med 18 procent, Aalborg havde 20 procent flere rejsende, mens lufthavnen i Århus øgede antallet med 10 procent.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde