Vi gider ikke længere tænde for computeren, når vi skal på nettet. Mobilen har vi på os hele tiden, og derfor er det også den, vi oftere og oftere surfer på.
- Mobilen er hele tiden ved hånden; foran fjernsynet, på vej til arbejde eller under indkøb. Det er i disse tidsintervaller, brugerne typisk ser på onlineforretninger og brands, siger professor Chanaka Jayawardhena.
Professor har arbejdet med undersøgelsen i samarbejde med CA Technologies. De har undersøgt, hvor stor en tid vores daglige "slumretid", der anvendes til surfing eller shopping på mobilen eller på en tablet.
Og tendensen vil kun vokse. Det britiske analyseinstitut Gartner Inc. mener, at salget af tablets og smartphones vil stige. Fra 2010-2014 forventer man en stigning på hele 181 procent i salget af tablets. Salget forventes at lande på 208 millioner i 2014.
Ser man på Danmark alene, var der i 2009 var der 125.000 smartphones, mens der i slutningen af 2010 var 1.087.000. I 2011 har ikke mindre end omkring 1,5 millioner en smartphone.
Chanaka Jayawardhena understreger, at det er vigtigt for virksomhederne at sætte sig på onlinemarkedet.
- Den konstante teknologiske innovation medfører dramatiske ændringer i forbrugernes adfærd, og forbrugerne vil ikke længere tolerere dårlige onlineservices, siger professoren:
- Det er et vilkår, som forretningerne bliver nødt til at forholde sig til. I den mobiløkonomiske tid vil forbrugerne kun bruge tid på brands, der for alvor har forstået, hvordan man leverer optimale mobiloplevelser, påpeger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker