De danske villaejere vil hellere have fast job end lavere skatter. Det viser en undersøgelse fra bladet Idényts villapanel baseret på 7456 besvarelser.
Skattesænkningerne er i år forvist til andenpladsen på husejernes ønskeliste, mens "mere gang i ejendomsmarkedet" er tredje prioritet.
Det er kun fem procent af villaejerne, der ikke kan blive siddende i boligen, hvis de selv eller ægtefællen mister jobbet. Men jobsikkerhed har alligevel den højeste prioritet i de danske villakvarterer.
Samtidig er det slut med nye samtalekøkkener og luksusbadeværelser. 78 procent af villaejerne forudser, at deres husstands generelle forbrug i 2011 vil være på samme niveau som året før.
Blot otte procent regner med, at de kommer til at bruge flere penge, mens 12 procent forudser et lavere forbrug i det nye år.
- Villaejernes forventninger 2011 viser, at danskerne generelt har indrettet sig privatøkonomisk solidt. Der er råd til ubehagelige overraskelser i form af arbejdsløshed, og man er ikke så afhængig af friværdi, fradrag eller faldende renter, siger chefredaktør på Idényt, Anna-Lise Aaen.
Villaejerne er dog klar til at inventere 80.000 kroner i snit i boligen i år. Pengene skal gå til istandsættelse af stue, værelser samt udbedringer af tag, vægge, fundament og lignende, som sikrer, at boligen holder og højner sin værdi.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde