Vindselskabet Skykon standser betalingerne

Vindmølleselskabet Skykon har indgivet anmodning om betalingsstandsning. Det skyldes først og fremmest finanskrisen, fordi vindindustrien er projektbaseret og meget konjunkturfølsom, oplyser firmaets administrerende direktør.

- Vi er bragt i en ulykkelig situation, og vi gør alt, hvad vi kan for at se, om vi kan lave en rekonstruktion af selskabet. Det er det, vi kæmper med i de her dage, siger Jens Pedersen til Ritzau.

Ledelsen har igennem længere tid forhandlet om en ny vækstplan med blandt andre långiveren EGT Expansion Capital II og storkreditoren Amagerbanken, der hver har omkring 250 millioner kroner i klemme, men det er ifølge Jens Pedersen kikset.

- Derfor er vi nu ved at forhandle med de forskellige parter om, hvordan vi kommer videre. Og så må vi se, hvordan vi kan løse det her, siger han.

Jens Pedersen vil ikke oplyse, hvor mange penge man mangler, men understreger, at så længe firmaet er i betalingsstandsning, så er der tro på, at Skykon kan redde sig.

- Bestyrelsen har modtaget indikationer fra centrale aktører om, at der er villighed til at finde en løsning på visse betingelser, siger Skykon-direktøren.

I marts lavede firmaet en 10-årig trecifret millionaftale med Lindøværftet, hvor Skykon skulle stå for 400 arbejdspladser. Men forhandlingerne skal nu fastlægge, om nogle ting skal skæres fra, og er det projekt nu også i fare.

- Det er også i en kritisk situation ligesom resten af firmaet, siger Jens Pedersen.

Skykon er underleverandør til vindmølleproducenter og er på få år vokset til en årlig omsætning i milliardklassen og omkring 500 ansatte, hvoraf godt 350 arbejder i Danmark.

Der vil i løbet af kort tid fra tilsynet med betalingsstandsningen blive udsendt nærmere oplysninger til kreditorerne om det videre forløb.

/ritzau/

Vindmølleselskabet Skykon må indstille betalingerne, fremgår det af meddelelse fra selskabet.

Offentliggjort Sidst opdateret